«52 дні чекала на відповідь від журналіста Forbes»
Орися Хім'як (Raface, Allset) про роботу з американськими медіа
За посиланням матеріал доступний також російською
Орися Хім'як керувала піаром у Lviv IT Cluster та вивела конференцію IT Arena на сторінки Tech Crunch, TNW, Tech.eu. Зараз Орися відповідає за PR в Reface. В рамках освітніх вебінарів курсу Product PR вона дала інтерв'ю Юлії Петрик, у якому поділилася досвідом: про нагороду Forbes 30 under 30, як використовує ембарго та про різноманіття медійного ринку США
Підписуйтеся на Telegram-канал Юлії PR pub авторські пости про PR для стартапів та технологічних компаній.

Хочете опанувати міжнародний технологічний піар? Записуйтеся на найближчик потік онлайн-курсу Product PR.
Про рішення піти в міжнародний піар

Перші мої кроки в піар відбувалися у сфері івентів. Я займалася організацією конференції IT-Arena. Раніше про неї писали тільки українські медіа, а в тому році вдалось запросити іноземних журналістів.

Це був прецедент, бо на українську подію приїхали представники TechCrunch, The Next Web, Tech Europe. Тоді я зрозуміла, що піду в міжнародний піар.
Перший мій урок з Allset — не можна ніколи зупиняти комунікацію
Про Allset та статтю у Forbes

В цю компанію я прийшла, коли вони підняли перші інвестиції і потрапили в медіа. Перший мій урок з Allset — не можна ніколи зупиняти комунікацію. Тоді виявилось, що в компанії кілька місяців не спілкувалися із журналістами. Технологічний ринок дуже динамічний, і про стартапи швидко забувають.

Важливо нагадувати про себе регулярно. Як мінімум привітати зі святом в соцмережах, або розповісти про найменше оновлення. Ми дуже важко розгойдували цей маятник комунікації знову.

Спочатку мене ігнорували всі журналісти, кому я пітчила продукт. Тільки на 52 день отримала відповідь від журналістки Forbes, яка писала про ресторани.

Вона пояснила, що стаття вийде через місяць після інтерв'ю.

Якщо ні, значить вона не вийде взагалі, і не потрібно писати весь цей час і запитувати, як справи. Журналісти в США цінують свій час. Я не турбувала її місяць і на Великдень у Forbes вийшла публікація.
Про новини у перервах між великими релізами

В Allset був період, коли новини не виходили, бо не було інформаційних приводів. Тоді я придумала, що ми можемо підняти питання екології.

В американських ЗМІ критикували доставку їжі, яка продукує мільйони тонн сміття щороку.

А додаток Allset дозволяє швидко поїсти в ресторані, не замовляючи доставку. Була ідея співпрацювати з еко-рухом, на жаль, СЕО її не підтримав.

Команда Allset
Як харизма засновників допомагає в піарі

Якщо ваш СЕО харизматичний, працювати та потрапляти до ЗМІ легше. Одного разу про нас вийшла публікація в Bloomberg, де спікером був СЕО Allset.

Через деякий час журналісти знову до нас звернулися і попросили ще один матеріал. Тому в компанії має бути речник, який любить медіа і розуміє його цінність.
Про різноманітність медійного ринку США

Медійний ринок США різноманітний і сфокусований. Там є ЗМІ, які пишуть тільки про технології в ресторанному бізнесі, або тільки про сферу швидкого харчування. І для вдалого піару важливо знайти саме того журналіста, який працює у вашій сфері.

Одного разу я навіть натрапила на журналіста, який пише про додатки. Я відправила йому пітч, а він відповів: "Ви що не бачите, я пишу тільки про додатки у сфері здоров'я. Ваша пропозиція мені не релевантна, не витрачайте мій час".
Для вдалого піару важливо знайти саме того журналіста, який працює у вашій сфері.
Про номінацію "30 до 30"

Мені написала журналістка Forbes зі словами: "Подавайте вашого СЕО в номінацію "30 до 30", я візьму в нього інтерв'ю". Я подумала, що це крута можливість, але вийшов факап.

Ми подали заявку через офіційний сайт. В той час я йшла з компанії, а доступ до пошти залишився у колеги. Потім ми отримали повідомлення, що наш CEO поза номінацією, бо ми не заповнили заявку, яку нам відправляли на цю пошту.

Подавати заявку на номінацію "30 до 30" через офіційний сайт — безнадійно. В них надто багато охочих, яких не встигають опрацювати. Тому потрібно шукати журналіста, що відповідає за певну категорію в конкурсі і писати йому особисто.

Після такої історії я почувалася жахливо. Тому запропонувала податися у європейський Forbes, де вдалося отримати нагороду.
Про ембарго

З одного боку, це крутий інструмент, бо журналіст має час підготуватися і вивчити ваш продукт. Але, якщо ваша компанія не відома, навряд чи хтось захоче розбиратися, чи є у вас потенціал. В такому випадку краще відправляти реліз у день запуску.
Як зміна назви продукту може впливати на піар

Коли Reface запускався він мав іншу назву - Doublicat. Думала, що ребрендинг буде заважати в роботі: журналісти, з якими я комунікувала не зрозуміють або забудуть, що вже писали про нас. Виявилось, що це не так важливо.

Нас врятувала публікація в TechCrunch. Вони писали: "Reface, який раніше називався Doublicat." Інші ЗМІ посилалися на цю статтю і також згадували про обидві назви. Зміна назви була важливою для продукту. Слово Doublicat люди постійно гуглили з помилками, і компанію важко було побачити у пошуку.
Підписуйтеся на Telegram-канал PR pub

Долучайтеся до навчання на онлайн-курсі Product PR
Повна версія онлайн-зустрічі доступна на відео