Як потрапити у Вікіпедію і не полетіти в бан

Illustration

Вікіпедія – найбільша енциклопедія у світі. У 2020 році сайт зайняв третє місце за відвідуваністю з 2,2 млрд користувачів на місяць. Саме тут черпають інформацію помічники Alexa, Siri та інші.

Звичайно, компанії та особистості мріють опинитися на сторінках Вікіпедії, проте, щоб це зробити, потрібно грати за правилами платформи. Якими?  
Розповіла на вебінарі Юлії Петрик Кейт Кіфа:● PR & Communications Specialist;● 450+ успішних Wikipedia кейсів на 27+ мовах (проекти з США, Англії, Ізраїлю, Европи, Південно Америки, Африки);● Fellow 5-ти міжнародних грантових програм по Human Rights & Sustainability (UNESCO: США, Італія; SI: Швеція; YES: Австралія; Sandzimir Foundation: Польща).

Більше, ніж просто енциклопедія 

● Енциклопедія доступна на трьохсот мовах ● Англійською випущено понад 6,5 млн статей, і щомісяця їх кількість поповнюється ще на 600+ нових матеріалів.● На Вікіпедії зареєстровано понад 42 млн користувачів, з них найактивніших – 280 тисяч редакторів

Мало хто знає, але Вікіпедія не існує сама по собі окремо, а є частиною Wikimedia Foundation, до якої також входять вільний путівник WikiVoyage, загальне централізоване віртуальне сховище для зображень, звукозаписів, відеороликів та інших мультимедійних файлів Wikimedia Commons, словник Wiktionary та інші проекти.

Вікіпедія – це ціла спільнота редакторів, в яку з кожним роком потрапити все складніше.

Вікіпедія дуже серйозно ставиться до освіти своїх редакторів, проводить для них різноманітні хакатони, міні-курси, марафони.

Перш, ніж мітити у Вікіпедію, попрацюйте з піаром

Вагомим фактором, від якого залежить, чи потрапите ви до Вікіпедії чи ні, є критерій значущості тієї теми, яку ви створюєте. У світі мільйони магазинів, компаній, блогерів, але не кожен гідний опинитися на сторінках Вікіпедії. Насамперед, визначається глобальність діяльності.

Перш ніж подаватись до Вікіпедії, переконайтеся, що редактори зможуть знайти інформацію про людину чи компанію у відкритих незалежних авторитетних джерелах.

Тобто сайт компанії, соцмережі або Youtube-блог не підходять. В ідеалі таких джерел має бути близько 20-30, і вони повинні бути тією мовою, якою ви заходите до Вікіпедії. Якщо ви є українською компанією, яка виходить на англомовний ринок, публікації українською мовою не підходять. Тому працюйте над піаром у міжнародних ЗМІ. Винятком можуть стати всесвітньо відомі особистості, наприклад, Юрій Гагарін – може, про нього немає інформації в англомовних медіа, але його значущість підтверджується в книгах.
Якщо поки що публікацій у міжнародних медіа про вашу компанію немає, а в українських є, подавайтеся в українську Вікіпедію, до того ж там лояльніші критерії відбору та менше редакторів та суворості. З критеріями значущості для української Вікіпедії можна ознайомитись тут.
Зверніть увагу, що одна новина, опублікована на різних ресурсах, вважається одним джерелом. Для Вікіпедії важливо, щоб ваш стартап не просто "вийшов на ринок", а й показав досягнення, наприклад, залучив мільйон доларів інвестицій, співпрацює з великими компаніями, зробив соціальний внесок тощо. У жодному разі це не може бути новина про оновлену версію продукту або додавання функціоналу.

Чи буде ваша інформація опублікована чи ні вирішується суб'єктивною спільнотою з 280 тисяч редакторів.

Є міф, що із соціальним стартапом легше прорватися до Вікіпедії, але, на жаль, це не так. Всі грають за однаковими правилами, тому дивитися в першу чергу будуть не на вашу sustainability, а на фактаж і джерела.

Також має значення співпраця вашого стартапу з великими компаніями. Сторінки, на які ніхто не посилається, Вікіпедія називає "сирітками", і редактори замислюються, чи варто розміщувати інформацію в принципі. Має бути як мінімум три зв'язки з іншими сторінками – це називається крослінкінг.

Чим більше у вас зв'язків з іншими компаніями та перелінковування, тим більше ви виграєте за критерієм значущості для Вікіпедії.

З чого почати створення сторінки 

Уважно подивіться, як працюють інші редактори. Ви можете взяти за основу сторінки конкурентів, колег та проаналізувати, як вони оформлені. Потім створіть скелет того, що хочете опублікувати. Редактори дуже ретельно ставляться до оформлення сторінок, тому не лінуйтеся - читайте правила Вікіпедії і дотримуйтесь їх.
Вимоги щодо якості джерел (англійська):https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Identifying_reliable_sources

Вимоги щодо якості джерел (українська):
https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Авторитетні_джерела

Вимоги щодо якості джерел (російська)
https://ua.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Авторитетні_джерела

Критерії значущості, яким має відповідати організація, щоб мати можливість претендувати на сторінку в англійській Вікіпедії:
https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Notability_(organizations_and_companies)

Критерії значущості (для української Вікіпедії):
https://uk.wikipedia.org/wiki/Вікіпедія:Критерії_значущості/Організації

Особливу увагу зверніть на стиль спілкування редакторів. У Вікіпедії дуже важливі правила комунікації, і якщо ви їх порушуєте, наслідки можуть бути плачевними. Є історія, коли людина, на думку інших редакторів, надто грубо відстоювала свою правоту, і всі 13 створених нею сторінок заблокували, а її обліковий запис видалили.

У спільноті Вікіпедії кожен редактор напрацьовує свою карму – репутацію, яка залежить від багатьох факторів, у тому числі від відносин зі своїми колегами. Але це не означає, що у новачка шансів менше – якщо ви робите все за правилами спільноти, то у вас все вийде.

Немає нічого вічного у цьому світі, і Вікіпедія – не виняток

Не варто очікувати, що інформація на сторінках платформи залишиться там назавжди. Вікіпедія – динамічна відкрита платформа, і кожен редактор має право голосу. Над однією статтею, буває, працює сотня редакторів, бо якщо вам обіцяють, що розміщення про вашу компанію залишиться на сайті назавжди – вам брешуть. Такого не може пообіцяти навіть засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз.

Крім того, навряд чи інформація про компанію залишиться у початковому вигляді. Адже у вас відбуваються зміни, тому доповнення даних неминуче.

Про конкуренцію 

Оскільки редагувати інформацію про вас може будь-який охочий, будьте готові до того, що ваші конкуренти можуть додати “неприємні” дані на вашу сторінку, наприклад, про скандали та суди. І якщо ця інформація буде підтверджена з надійних джерел, ви її не видалите.

Траплялися випадки, коли конкуренти подавали скарги на сторінки компаній або вказували, що вони не є важливими, тобто не відповідають критерію значущості. Після того, як їхній позов відхилили, опоненти псували сторінки брендів у Вікіпедії. У таких випадках починаються цілі війни між редакторами і починають розбиратися. Результат таких розбірок буває різним, іноді обмежують коло осіб, які можуть редагувати сторінку, іноді банять.

Як вибрати підрядника для розміщення

Саме від підрядника залежить успіх розміщення у Вікіпедії. Головна порада – шукайте редакторів із досвідом, не заощаджуйте. Чимало випадків, коли недобросовісні підрядники за копійки обіцяють розміщення, але потім порушують вимоги ресурсу та зникають. Це негативно зіграє на вашій репутації у Вікіпедії надалі – інші редактори побачать, що ви раніше були пов'язані із “заблокованою” людиною, і думатимуть, що ви теж щось порушуєте. Але пам'ятайте, що все залежить не тільки від підрядника, а й від того, наскільки ваша компанія відповідає критерію значущості.

За що банить Вікіпедія

Перше та найважливіше для редакторів – це оформлення вашої сторінки. Саме тому читайте спочатку уважно правила. Іноді редактори "дають другий шанс" виправитися і навіть вказують, що потрібно зробити: додати джерело, покращити тон розповіді і таке інше. Але загалом, це все прописано у правилах.

Друге, за що можете відлетіти в бан – самореклама. У жодному разі не прикрашайте свої переваги, про це швидко дізнаються. Редактори Вікіпедії можуть навіть вести особисте розслідування, знаходячи компанії, які самі себе хвалять. Іноді директори компаній або рекламний відділ взагалі не морочаться і правлять прямо з робочих комп'ютерів - їх вичисляють по IP. Більш хитрі можуть правити з дому, наприклад, або кафе, але Вікіпедія все одно бачить схожі патерни редагування, і в такому випадку застосовує прапорці, або попереджувальні повідомлення, або - блокує користувача від доби до року.

Третє – недобросовісні редактори, які порушують права спільноти та зливаються. Тому, повертаючись до питання вибору підрядника, не жертвуйте своєю репутацією, ретельно обирайте.

Як особистості потрапити у Вікіпедію

Багато керівників, маючи сторінку компанії у Вікіпедії, хочуть собі також завести окрему. Тут є важливий нюанс: досить часто, якщо фаундер має лише одну компанію, то його особиста сторінка з нею і об'єднається. На окрему сторінку можна розраховувати, якщо у вас, наприклад, більше п'яти різних проектів, тоді Вікіпедія сприймає вас як багатофункціональну людину, яка заслуговує на окрему сторінку.

Те, що ви потрапили до рейтингу, навіть якщо це Forbes 30 до 30, також не гарантує вам потрапляння до Вікіпедії. Forbes чи інші авторитетне видання/рейтинг може стати одним із джерел, але мають бути й інші підтвердження ваших досягнень.

І так, щоб ваша компанія потрапила у Вікіпедію, потрібно:● мати інформацію про неї з мінімум 20 підтверджених джерел,● мати досягнення, цінність,● відповідати вимогам Вікіпедії, зокрема – критеріям значимості,● подати інформацію тією мовою, на ринок якої ви орієнтуєтеся,● уникати самореклами,● додавати виключно суттєві факти,● показати свій зв'язок із великими компаніями.

І пам'ятайте: якщо вашу статтю відхилили через невідповідність вимогам, врахуйте побажання, виправтеся та подавайтеся ще раз – жодних обмежень щодо термінів, які потрібно витримати між правками, немає. До зустрічі на сторінках Wikipedia! 

Made with